Jeremy Clarkson z programu Top Gear mówił o niej, że to jedyny samochód z apostrofem w nazwie. Dzisiaj te słowa są już nieaktualne. W trzeciej generacji samochodów Kia Ceed dokonano kosmetycznej zmiany nazwy – wprowadzono wielką literę i usunięto apostrof. Co nowego jeszcze przynosi trzecia odsłona pojazdów zaprezentowana w tym roku? Zbudowana została na nowej płycie podłogowej K2. Europejscy projektanci świetnie połączyli funkcjonalność osobówki ze sportowym charakterem. Wyraźnie zaznaczony grill, dwukolorowe obręcze kół, chromowane końcówki wydechu oraz lampy do jazdy dziennej. Całość prezentuje się bardzo efektownie. Koreański koncern oferuje samochód Kia Ceed w trzech wersjach nadwozia: hatchback, combi i fastback.
W niektórych wersjach modelu Kia Ceed zastosowano systemy, które automatycznie przełączają typ oświetlenia ze świateł mijania na światła drogowe, bądź na światła do jazdy dziennej – z angielskiego Daytime Running Lights (DRL). Kamera pojazdu rozpoznaje, czy z przeciwka jedzie inny samochód, czy też na przykład wjeżdżamy do tunelu i dostosowuje rodzaj świateł do sytuacji. Innowacyjne rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo na drodze oraz przynoszą inne wymierne korzyści. Lampy do jazdy dziennej LED potrzebują mniej energii, co przekłada się na niższe spalanie. Oszczędzamy paliwo, nasz samochód emituje mniej dwutlenku węgla, a także nie musimy tak często wymieniać żarówek świateł mijania.
Co w przypadku, gdy okaże się konieczna naprawa lamp LED? Producenci zakładają, że lampa do jazdy dziennej jest w stanie świecić przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Niekorzystne warunki pracy: narażenie na drgania, zmiany temperatur oraz wilgoć weryfikują te optymistyczne założenia. Może dojść do przepalenia którejś z diod, zerwania taśmy, bądź awarii ulec może elektroniczny system sterowania. Reflektory LED projektowane są w sposób niemalże uniemożliwiający ich serwisowanie. Ma to na celu zmuszenie kierowców do zakupu nowej lampy. Koszt takiego reflektora wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie jego naprawa.
Sama naprawa lampy LED jest dość skomplikowana ze względu na konstrukcję reflektora. Błędy podczas regeneracji mogą spowodować, że ze świecącego reflektora LED będziemy cieszyć się zaledwie przez kilka tygodni. Lampy samochodowe są jednym z tych elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg. Warto powierzyć naprawę naszym specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem.
[huge_it_gallery id=”46″]